Rožnati oktober, mesec ozaveščanja o raku dojk

Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah v razvitem svetu, tudi v Sloveniji. Po podatkih Registra raka RS, ki deluje na Onkološkem institutu Ljubljana, je v obdobju 2017−2021 v Sloveniji povprečno letno za rakom dojk zbolelo 1.504 žensk, umrlo pa 446. V letu 2021 je za rakom dojk zbolelo 1.495 oseb, od tega 1.482 žensk in 13 moških, umrlo pa 420 žensk in 3 moški.

Možnost za ozdravitev je praviloma velika, če je rak dojk odkrit pravočasno, ko je še v zgodnji fazi razvoja. Pomembno vlogo pri zgodnjem odkrivanju raka dojk ima tudi ženska sama, saj lahko s samopregledovanjem oz. pozornostjo na pojav sprememb na koži dojk, na bradavicah in v dojkah odkrije novonastale in zanjo neobičajne spremembe ter se o njih posvetuje s svojim zdravnikom. Samopregledovanje in poznavanje svojih dojk je pomembno ne glede na starost. Vsaka ženska naj že v mladosti začne s samoopazovanjem in se tako navadi, kaj je za njene dojke normalno na otip in izgled.. Tako lahko hitro zazna, če je kaj drugače; zgodaj zatipa neobičajne zatrdline in opazi spremembe, na katere morda sicer ne bi bila pozorna. Predmenopavzne ženske naj samopregled izvedejo vedno na isti dan po menstruaciji, pomenopavzne ženske pa naj si izberejo določen dan v mesecu.
Kako pravilno pregledamo dojke: potrebno je sistematično pretipati obe dojki, pa tudi pazduhi in nadključnični loži. Poleg  novo nastalih zatrdlin je  potrebna tudi pozornost glede spremembe v velikosti ter obliki dojk in barvi kože, uvlečenost bradavic ali izcedek iz bradavic.
Če ženska sama zatipa zatrdlino ali opazi druge spremembe na dojkah, naj obišče svojega ginekologa ali družinskega zdravnika, ki jo bo po strokovni presoji napotil v najbližji center za bolezni dojk, kjer bodo opravili ustrezne preiskave.

V Sloveniji imamo uspešen državni presejalni program za raka dojk DORA, ki deluje po strogih evropskih smernicah kakovosti in po doseženih rezultatih sodi med najuspešnejše evropske presejalne programe za raka dojk. V program so vključene ženske med 50. in 69. letom starosti, ki jih vsaki dve leti povabijo na mamografijo.

Več o raku dojk lahko preberete tukaj

Print Friendly, PDF & Email

 

MENU